Väder: Det ser ut att bli en strålande dag idag. Temperaturen förväntas stiga till över 25 grader under dagen, perfekt för att njuta av sensommarsolen. Morgonen börjar lite svalare med omkring 13 grader, så en lätt jacka kan vara på sin plats om du ger dig ut tidigt.
Kollektivtrafik: Inga större störningar rapporteras i kollektivtrafiken denna morgon. Både bussar och tåg rullar på enligt tidtabell, så din resa till jobbet eller skolan bör gå smidigt.
Blåljus: Polisen rapporterar om en lugn kväll och natt i kommunen. Inga större händelser har inträffat, och läget i området är under kontroll.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.