Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Morgonkollen

Morgonkollen - 18 juli!

Idag väntas en regnig natt och morgon med temperaturer runt 18 grader. Trots det blöta vädret rapporteras inga större störningar i kollektivtrafiken. Kvällen och natten har varit lugn enligt polisen, utan några större incidenter. Trafiken flyter på som vanligt med normal framkomlighet på vägarna i kommunen.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening