Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Morgonkollen

Morgonkollen 15 juli!

Temperaturen ligger på 16 grader på morgonen och når 23 grader under dagen med växlande molnighet. Blåljusrapporterna anger en lugn kväll och natt i kommunen. Trafiken flyter normalt och inga större störningar finns i kollektivtrafiken, men kontrollera gärna sl.se för eventuella uppdateringar.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.