Väder: Dagen bjuder på växlande molnighet med en temperatur på 19 grader. Det finns en risk för nederbörd, så det kan vara bra att vara förberedd på regn.
Kollektivtrafik: SL rapporterar inga större störningar i kollektivtrafiken. Resenärer kan förvänta sig en smidig resa under morgonen.
Blåljus: Natten och kvällen har varit lugna i kommunen, utan några större incidenter att rapportera.
Trafik: Vägarna i kommunen har normal framkomlighet, och inga trafikstörningar har rapporterats.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.