Väder: Det är molnigt och temperaturen ligger på cirka tio grader. Senare under dagen väntas temperaturen stiga till omkring 17 grader, men det finns en risk för regn, så glöm inte paraplyet!
Kollektivtrafik: Inga större störningar rapporteras i kollektivtrafiken. Det bör vara en smidig resa för alla pendlare idag.
Trafik: Normal framkomlighet på vägarna i kommunen. Inga rapporterade hinder eller olyckor som påverkar trafiken just nu.
Blåljus: Det har varit en lugn kväll och natt i kommunen utan några större incidenter.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.