Morgonkollen

Morgonkollen 29 maj!

Morgonen bjuder på fint väder med cirka 12 grader. Under dagen stiger temperaturen till cirka 22 grader, så det ser ut att bli en härlig dag. Enligt SL finns det större störningar i kollektivtrafiken. Trafiken flyter på normalt med god framkomlighet på vägarna i kommunen. Blåljusrapporten visar att det har varit en lugn kväll och natt i kommunen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.