Morgonkollen

Morgonkollen - 27 maj!

Väder: Morgonen startar med 12 grader och växlande molnighet. Under dagen kan vi förvänta oss strålande sol och temperaturer som når upp till 25 grader.

Kollektivtrafik: SL meddelar att det inte finns några större störningar att rapportera om. Resenärer kan förvänta sig en smidig resa.

Trafik: Vägarna i kommunen har normal framkomlighet, så det bör inte vara några större problem för bilister.

Blåljus: Det har varit en lugn kväll och natt i kommunen utan några större incidenter att rapportera.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.