Morgonkollen

Morgonkollen - 3 april!

Väder: En kylig natt väntas med temperaturer några grader under nollstrecket.

Kollektivtrafik: Rådande väderförhållanden kan innebära risk för störningar i kollektivtrafiken. Resenärer uppmanas att hålla sig informerade via SL:s kanaler.

Trafik: Det finns risk för halka på vägarna på grund av den kyliga natten. För att undvika olyckor rekommenderas det att inte ge sig ut på vägarna med sommardäck om det inte är absolut nödvändigt.

Blåljus: Det har rapporterats om en lugn kväll och natt i kommunen utan större händelser som involverar räddningstjänst, polis eller ambulans.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.