Morgonkollen

Morgonkollen - 28 mars!

Väder: Morgonen börjar vid cirka noll grader, men det förutspås bli en solig och fin dag med en temperaturstegring upp till +11 grader. Det ser ut att bli ett perfekt tillfälle att njuta av det vackra vädret och kanske ta en promenad i det härliga vårvädret.

Kollektivtrafik: SL meddelar inga större störningar i kollektivtrafiken idag. Det innebär att invånarna kan förvänta sig en smidig och problemfri resa till och från sina destinationer med kollektivtrafiken.

Trafik: Det råder normal framkomlighet på vägarna i kommunen idag. Det är alltid bra att vara uppmärksam och köra försiktigt, men inga större problem förväntas som kan påverka trafikflödet.

Blåljus: Det rapporteras om en lugn kväll och natt i kommunen. Inga större händelser har inträffat och det verkar som om det har varit en fredlig period utan behov av större insatser från räddningstjänsten eller polisen.

Få strömavbrott i Sigtuna – stora skillnader i landet

Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.

mordet på 28-åriga kvinnan

Chefsåklagare: Ville döda någon

Blåljus Polisen löste mordet på kvinnan i Valsta på under 20 timmar. Det visade sig att mannen bestämt sig för att döda någon och med gripandet även kan ha stoppat honom för att mörda fler.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening