Foto: Insändarbild/Ingvar Westlin

Morgonkollen

Morgonkollen - 26 mars!

Väder: Morgonen välkomnar oss med en kylig start, med enstaka plusgrader som lovar en övergång till mildare temperaturer under dagen.

Kollektivtrafik: SL meddelar inga större störningar i kollektivtrafiken, vilket ger goda förutsättningar för smidiga resor inom kommunen.

Blåljus: Det rapporteras om en lugn kväll och natt i kommunen, vilket bidrar till en känsla av trygghet och stabilitet.

Trafik: På vägarna råder normal framkomlighet, vilket underlättar för pendlare och andra som är i farten under morgontimmarna.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.