Morgonkollen

Morgonkollen med märsta.nu - 22 mars

Väder: Det är en mild morgon med några plusgrader och en risk för lite nederbörd under dagen. Resenärer uppmanas att vara förberedda på växlande väderförhållanden och klä sig efter förhållandena.

Trafik: Det råder normal framkomlighet på vägarna i kommunen, vilket innebär att inga större trafikstörningar har rapporterats. Resenärer kan förvänta sig en smidig resa till sina destinationer.

Blåljus: Det rapporteras om en lugn kväll och natt i kommunen utan några större händelser. Blåljuspersonalen har inte behövt ingripa i några allvarliga situationer under den senaste tiden.

Kollektivtrafik: Inga större störningar har rapporterats inom kollektivtrafiken, vilket innebär att resenärer kan förvänta sig en vanlig och stabil tåg- och busservice under dagen.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.