Väder: Dagens väder presenterar sig med temperaturer kring noll grader och en möjlig risk för snö. Resenärer uppmanas att klä sig lämpligt för väderförhållandena och vara extra försiktiga på vägarna.
Kollektivtrafik: I nuläget rapporteras inga större störningar i kollektivtrafiken. Resenärer uppmanas ändå att hålla sig uppdaterade genom att besöka sl.se för eventuella uppdateringar om läget i kollektivtrafiken.
Trafik: På vägarna i kommunen råder normal framkomlighet. Resenärer uppmanas att fortsätta köra säkert och följa de allmänna trafikreglerna.
Blåljus: Det rapporteras om en lugn kväll och natt i kommunen när det gäller blåljusaktiviteter. Inga större händelser har rapporterats under natten.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.