Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu - 20 mars!

Väder: Dagens väder presenterar sig med temperaturer kring noll grader och en möjlig risk för snö. Resenärer uppmanas att klä sig lämpligt för väderförhållandena och vara extra försiktiga på vägarna.

Kollektivtrafik: I nuläget rapporteras inga större störningar i kollektivtrafiken. Resenärer uppmanas ändå att hålla sig uppdaterade genom att besöka sl.se för eventuella uppdateringar om läget i kollektivtrafiken.

Trafik: På vägarna i kommunen råder normal framkomlighet. Resenärer uppmanas att fortsätta köra säkert och följa de allmänna trafikreglerna.

Blåljus: Det rapporteras om en lugn kväll och natt i kommunen när det gäller blåljusaktiviteter. Inga större händelser har rapporterats under natten.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.