Väder: Efter en kylig natt med temperaturer mellan 5-6 minusgrader väntas soligt väder under dagen med en temperaturstegring till strax över nollstrecket.
Kollektivtrafik: Inga större störningar rapporteras i kollektivtrafiken, vilket innebär att tåg och bussar förväntas gå enligt ordinarie tidtabell.
Trafik: Det kan förekomma risk för störningar i centrala Sigtuna på grund av en skridskotävling på Mälaren. Detta kan påverka framkomligheten för bilar som ska in till staden. Trafikanter uppmanas att vara uppmärksamma och planera sin resa därefter.
Blåljus: Under den senaste kvällen och natten har inga specifika händelser rapporterats inom blåljussektorn i kommunen. Det har varit en lugn period utan några större incidenter.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.