Morgonkollen

Morgonkollen 28 november!

Väder: Morgonen bjuder på snöfall med temperaturer som ligger runt tre minusgrader. Risken för fortsatt snöfall under dagen kan skapa störningar i väderförhållandena.

Trafik: Framkomligheten är normal, men risken för halka finns, särskilt senare under dagen när snöfallet förväntas intensifieras. Det rekommenderas att vara extra uppmärksam och försiktig på vägarna.

Kollektivtrafik: Inga betydande störningar i kollektivtrafiken rapporteras för närvarande. Det är dock klokt att hålla sig uppdaterad via SL.se för eventuella påverkningar på tåg- och busstrafik på grund av väderförhållandena.

Blåljus: Ingen specifik händelse av betydelse har rapporterats inom blåljussektorn, vilket indikerar en relativt lugn morgon utan större incidenter.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.