Väder: En kylig start präglar morgonen med temperaturer mellan 3 till 4 minusgrader. Under dagen förväntas klart väder men med fortsatta låga temperaturer mellan 4 till 7 minusgrader.
Kollektivtrafik: Inga betydande störningar rapporteras för kollektivtrafiken i kommunen för dagen.
Trafik: Vägarna i kommunen är överlag lugna, men det rekommenderas att vara uppmärksam på halka som kan förekomma under de kyliga förhållandena.
Blåljus: Brandkåren larmades till två bränder under kvällen. Vid 22-tiden till en adress i Arenberga där det kom rök från en lokal. Brandkår fick undersöka och släcka. Vid samma tid kom larm om en brand i Arlandastad.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.