Foto: Daniel Iskander

Morgonkollen

Morgonkollen - 18 november!

Väder:
En kylig start präglar morgonen med temperaturer mellan 3 till 4 minusgrader. Under dagen förväntas klart väder men med fortsatta låga temperaturer mellan 4 till 7 minusgrader.

Kollektivtrafik:
Inga betydande störningar rapporteras för kollektivtrafiken i kommunen för dagen.

Trafik:
Vägarna i kommunen är överlag lugna, men det rekommenderas att vara uppmärksam på halka som kan förekomma under de kyliga förhållandena.

Blåljus:
Brandkåren larmades till två bränder under kvällen. Vid 22-tiden till en adress i Arenberga där det kom rök från en lokal. Brandkår fick undersöka och släcka. Vid samma tid kom larm om en brand i Arlandastad.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.