Väder: Denna måndag bjuder på en måttlig start med temperaturer som förväntas ligga mellan 6-8 grader. Det finns en risk för nederbörd både under morgonen och kvällen. Det kan vara klokt att ha med sig ett paraply eller regnkläder om du planerar att vara utomhus under dagen.
Kollektivtrafik: Bra nyheter för pendlare och resenärer! SL meddelar inga större störningar inom kollektivtrafiken i Märsta för dagen. Det innebär att du kan förvänta dig en smidig resa om du använder bussar eller tåg för dina förflyttningar.
Trafik: Trafiksituationen på vägarna ser ut att vara normal med god framkomlighet. Detta innebär att du kan förvänta dig en smidig resa om du planerar att köra bil eller annat fordon. Det är alltid klokt att följa de aktuella trafikuppdateringarna och hålla dig informerad om eventuella vägförhållanden som kan påverka din resa.
Blåljus: En bil började brinna vid 1-tiden i Steninge. Bilen blev helt utbränd och lät högt, något som kan ha uppfattats som explosionsliknande ljud.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.