Foto: Daniel Iskander

Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu - 6 november!

Väder: Denna måndag bjuder på en måttlig start med temperaturer som förväntas ligga mellan 6-8 grader. Det finns en risk för nederbörd både under morgonen och kvällen. Det kan vara klokt att ha med sig ett paraply eller regnkläder om du planerar att vara utomhus under dagen.

Kollektivtrafik: Bra nyheter för pendlare och resenärer! SL meddelar inga större störningar inom kollektivtrafiken i Märsta för dagen. Det innebär att du kan förvänta dig en smidig resa om du använder bussar eller tåg för dina förflyttningar.

Trafik: Trafiksituationen på vägarna ser ut att vara normal med god framkomlighet. Detta innebär att du kan förvänta dig en smidig resa om du planerar att köra bil eller annat fordon. Det är alltid klokt att följa de aktuella trafikuppdateringarna och hålla dig informerad om eventuella vägförhållanden som kan påverka din resa.

Blåljus: En bil började brinna vid 1-tiden i Steninge. Bilen blev helt utbränd och lät högt, något som kan ha uppfattats som explosionsliknande ljud.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.