Trafik: Det rapporteras om normal framkomlighet idag, vilket underlättar pendlingen för invånarna.
Väder: En kylig dag väntar med temperaturer som håller sig runt tre grader. Efter lunch förväntar vi oss intensivt regn som ser ut att fortsätta under resten av dagen. Det är klokt att förbereda sig med regnkläder om du planerar att vara utomhus.
Blåljus: För närvarande finns inga speciella händelser att rapportera om från blåljusmyndigheterna, vilket bidrar till en känsla av lugn i vår kommun.
Kollektivtrafik: Inga större störningar rapporteras i kollektivtrafiken just nu, vilket innebär att invånare och pendlare kan fortsätta sina resor enligt schemat.
Vi håller dig uppdaterad om de senaste händelserna i vår kommun. Ha en bra dag!
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.