Väder: Idag väntar en vacker dag över Märsta med en mix av sol och moln. Temperaturen kommer att nå upp till 23 grader Celsius, vilket bjuder på perfekt väder för utomhusaktiviteter. Glöm inte solkrämen!
Trafik: Det ser ut som att trafiken flyter smidigt i kommunen idag. Inga rapporterade incidenter eller störningar på vägarna, så det borde vara en problemfri resa för dig om du ska ut och köra.
Kollektivtrafik: Tyvärr kan det förekomma vissa störningar i pendeltågstrafiken idag på grund av personalbrist. Det är alltid bra att dubbelkolla tidtabeller och eventuella uppdateringar om du är beroende av pendeltåg för din dagliga pendling.
Blåljus: Inget speciellt att rapportera från blåljussektorn idag. Det verkar vara en lugn morgon med inga stora händelser att notera. Fortsätt att vara försiktiga och säkra ute på vägarna.
Det var morgonkollen med märsta.nu för den 11 september. Ha en underbar dag och var försiktig när du är ute och reser!
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.