Foto: Ingvar Westlin/Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkollen 31 augusti!

En ny dag vaknar över kommunen, och med det kommer den senaste upplagan av ”Morgonkollen” från märsta.nu, din pålitliga källa för lokala nyheter och information. Här är en sammanfattning av dagens händelser och förhållanden:

Väder:
Morgonen hälsar oss med en temperatur på 19 grader Celsius och en växlande molnighet över kommunen. En dag som denna kan kräva en lätt jacka med tanke på temperatursiffrorna, men molnen kan även innebära en överraskande solglimt då och då. Så se till att vara förberedd för dagen och kanske ta med en paraply ifall molnen skulle skänka oss några regndroppar senare.

Kollektivtrafik:
Resenärer som är beroende av pendeltågstrafiken uppmanas vara uppmärksamma på eventuella störningar. Enligt SL kan det finnas risk för avvikelser i pendeltågstrafiken. Det kan vara klokt att dubbelkolla tidtabeller och hålla sig uppdaterad om trafikläget för att minimera eventuella obehagliga överraskningar under resan. I övrigt ser trafiksituationen på vägarna i kommunen normal ut, med rapporter om god framkomlighet.

Blåljus:
Inga speciella händelser inom blåljussektorn har rapporterats under morgonen. Polis, brandkår och andra räddningstjänster verkar ha en relativt lugn start på dagen, vilket alltid är goda nyheter för vårt samhälle. Det är ett tecken på trygghet och säkerhet när inga akuta händelser kräver deras ingripande.

Så här startar vi dagen med den senaste Morgonkollen från märsta.nu. Vädret kan vara ombytligt, pendeltågstrafiken kan vara påverkad och blåljussektorn rapporterar inga akuta händelser. Glöm inte att hålla dig uppdaterad med de senaste nyheterna från Märsta.nu för att vara redo för vad dagen kan ha att erbjuda.

Denna text genererades med en textrobot

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.