Morgonkollen

Här är morgonkollen med Märsta.nu för den 19 juni

Väder: Idag förväntas det vara 19 grader och molnigt i Märsta. Det kan finnas risk för regn under natten och morgonen, men resten av dagen förväntas vara uppehåll.

Kollektivtrafik: Tyvärr rapporteras det störningar i pendeltågstrafiken på grund av personalbrist. Det kan vara bra att vara uppmärksam på eventuella förseningar eller inställda avgångar. Kontrollera gärna trafikinformationen eller följ meddelanden från SL för att hålla dig uppdaterad om situationen.

Trafik: Vad gäller trafiken i kommunen så ser det ut att vara normal framkomlighet på vägarna. Inga större rapporterade problem eller hinder förväntas för dagen.

Blåljus: Just nu finns det inga speciella händelser eller olyckor att rapportera om i Märsta eller närliggande områden. Så långt verkar det vara en lugn morgon vad gäller blåljusaktiviteter.

Denna text genererades med en textrobot

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.