Morgonkollen

Morgonkollen med märsta.nu den 21 maj:

Väder: Idag väntas en fin dag med en temperatur på 21 grader. Det ser ut att bli soligt och perfekt för utomhusaktiviteter.

Kollektivtrafik: Pendeltågen kan uppleva oregelbunden trafik idag på grund av personalproblem. Resenärer rekommenderas att kontrollera tidtabeller och vara förberedda på eventuella förseningar.

Trafik: Trafikläget i kommunen är lugnt för tillfället. Inga större rapporterade trafikhinder eller olyckor har inträffat. Det är en bra dag att ta sig runt på vägarna utan större problem.

Blåljus: Under den senaste kvällen och natten har inga speciella händelser rapporterats. Det har varit en lugn period utan några större incidenter. Räddningstjänsten och polisen är i beredskap som vanligt.

Det var morgonkollen med märsta.nu för den 21 maj. Håll dig uppdaterad med de senaste nyheterna och händelserna i området.

Denna text genererades med en textrobot

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.