Morgonkollen

Morgonkollen med märsta.nu, 20 maj!

Väder: Idag får vi njuta av en fantastisk dag med soligt väder och behagliga temperaturer runt 20 grader.

Kollektivtrafik: Tyvärr kämpar pendeltågstrafiken med personalproblem, vilket leder till oregelbunden trafik. Resenärer rekommenderas att vara förberedda på eventuella störningar och planera sina resor i förväg för att undvika onödiga förseningar.

Trafik: Glädjande nog råder normal framkomlighet på vägarna inom kommunen. Det innebär att det inte bör vara några stora hinder för en smidig pendling idag.

Blåljus: För tillfället har inga speciella händelser rapporterats från våra blåljusmyndigheter. Det är en lugn morgon när det kommer till nödsituationer.

Håll dig uppdaterad med Mmrsta.nu för de senaste nyheterna och händelserna i området. Vi önskar dig en trevlig dag och en smidig pendling!

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening