Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Väder: Dagens väderprognos för Märsta och området runtomkring visar på molnighet och regn. Temperaturen väntas ligga runt 12 grader. Under eftermiddagen kan regnet avta och vi får uppehåll. Se till att ta med en paraply eller regnjacka när du beger dig ut idag!

Kollektivtrafik: Bra nyheter för pendlare och resenärer! Inga större störningar rapporteras för kollektivtrafiken i området. Tåg, bussar och pendeltåg går enligt tidtabell. Kom ihåg att hålla koll på eventuella uppdateringar och anslag på stationerna.

Trafik: Bra framkomlighet på vägarna i och runt Märsta. Inga speciella trafikhändelser eller vägarbeten rapporteras för tillfället. Det kan vara en bra dag att ta sig till dina destinationer utan större förseningar. Som alltid, var uppmärksam och följ trafikreglerna för en säker resa.

Blåljus: Inga speciella händelser inom blåljussektorn rapporteras för tillfället. Polis, brandkår och ambulans är beredda att agera vid behov. Vid akuta situationer, ring alltid nödnumret 112 för omedelbar hjälp.

Det var dagens Morgonkoll med Märsta.nu! Vi önskar dig en trevlig dag trots det regniga vädret och hoppas att du når dina destinationer utan problem. Fortsätt följa oss för de senaste uppdateringarna och nyheterna från Märsta och dess omgivningar.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening