Foto: Insändarbild

Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Vädret idag kommer att vara kyligt med ett par plusgrader under morgonen. Under eftermiddagen stiger temperaturen till cirka 10 grader, men kvällen blir återigen kall. Så det rekommenderas att klä sig varmt när valborgselden tänds.

Trafiken ser ut att vara lugn på vägarna i kommunen. Inga större trafikproblem har rapporterats under natten.

Kollektivtrafiken har förändrad pendeltågstrafik på grund av personalproblem hos MTR. Resenärer bör kontrollera tidtabellen innan de reser idag.

En trafikolycka inträffade i Rosersberg sent på lördagskvällen och en person skadades allvarligt enligt Polisen.

Det var Morgonkollen med märsta.nu för idag. Vi kommer att fortsätta hålla dig uppdaterad med det senaste nyttet under dagen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.