Blåljus: Två bilar brann i Valsta under natten. Väder: Regn och snö, kring noll hela dagen. Kollektivtrafik: Större störningar på grund av personalbrist i pendeltågstrafiken. Trafik: Risk för halka på vägarna i kommunen på grund av snö.
Blåljus Under vecka 18 registrerade polisen 119 brottsanmälningar i Sigtuna kommun. Drygt hälften av dessa gällde händelser som inträffade under veckan.
Blåljus Räddningstjänsten larmades på fredagskvällen till ett flerfamiljshus på Södergatan i Märsta efter att boende känt en ovanlig lukt i trapphuset.
Nyheter Sigtuna har den högsta andelen skuldsatta invånare i Stockholms län. En 39-årig man i kommunen har en skuld på 312 miljoner kronor hos Kronofogden – en av de största enskilda skulderna i landet, rapporterar Newsworthy.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun höll den 5 maj ett trygghetsmöte på ICA Kvantum Märsta, tillsammans med butikens ledning, Liberalernas rättspolitiske talesperson Martin Melin samt kommunpolitikerna Pernilla Bergqvist och Lars Naur. Syftet var att diskutera den otrygga situation som råder i och omkring butiken.
Blåljus Under vecka 17 har polisen i Sigtuna kommun registrerat totalt 148 anmälningar om misstänkta brott. Av dessa rörde 89 brott som ska ha inträffat under veckan, medan övriga anmälningar avser händelser från tidigare tidpunkter.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.