Blåljus: Just nu inga speciella händelser att rapportera om. Väder: Kylig morgon med nästan -10. Under dagen 3-4 minusgrader. Kollektivtrafik: Inga större störningar. Trafik: Normal framkomlighet på vägarna i kommunen men risk för halka.
Nyheter Valsta Torgs nya Kultur- och aktivitetscenter har röstats fram: - Det här ska bli en plats för människor att mötas, stimuleras och utvecklas som kommer att stärka hela kommunens attraktivitet.
Nyheter Kemikalieinspektionen och Tullverket kontrollerade smycken och elektronik på Arlandas tullager och cirka 600 smycken och produkter fastnade i kontrollen.
Politik Tågvärdarna som skulle ha avskaffats på pendeltågen får vara kvar tillsvidare: - Det här är en stor seger för Vänsterpartiet, men framför allt för personalen på pendeltågen, kommenterar Anna Sehlin (V).´