Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Mordutredning inledd på Wenngarn

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan det hittats benpipor i samband med grävningar utanför nybygget på Wenngarns slott.

Under dagen ska benpipor från minst en person ha hittats i samband med att det grävdes utanför Wenngarns slott nybygge. Polisen har under eftermiddagen genomfört en teknisk undersökning på platsen och en förundersökning gällande mord är inledd bekräftar Polisen. Undersökningen avslutades strax efter klockan 18 och ska återupptas under onsdagen. Det rör sig inte om några fornhistoriska rester men det är oklart hur länge de ska ha varit nedgrävda.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.