Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Mordförsök i Valsta

En skadad man tog sig till sjukhus under natten: - Personen har lyckats peka ut en misstänkt brottsplats som är i Valsta, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Vid 3-tiden i natt kom en skadad man in till ett av länets sjukhus. Polis lyckades prata med denne som uppgav att han blivit påhoppad av något gäng i Valsta Centrum:
– Det är en misstänkt brottsplats utpekad men inte så mycket mer ingående om omständigheterna. Personen ska vara knivskadad, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Skadorna ska vara allvarliga, det är inte urett hur mannen tog sig till sjukhuset. Under dagen kommer tekniker att undersöka brottsplatsen. Polis har upprättat en anmälan om försök till mord.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.