Åsby utanför OdensalaFoto: Jamshid Jamshidi
Här på Stockholmsvägen i Väsby shittades MadeleneFoto: Jamshid Jamshidi
Bussen stod inne i skogen i Åsby utanför Odensala. Foto: Jamshid Jamshidi

Mordbussens ägare gripen misstänkt för mordet på Madelene

En dryg vecka efter att mordbussen hittades i Odensala har polisen gripit en person som enligt uppgift äger bussen och misstänks för mordet.

märsta.nu kan som enda media i landet avslöja att den person som nu gripits misstänkt för mordet på Madelene är den som även äger bussen som hittades i Odensala för nio dagar sedan. Bussen dumpades i Åsby och hittades sedan privatpersoner slagit larm. Enligt uppgift till märsta.nu ska Madelene ha sovit sin sista natt i livet i bussen då den stod i Väsby. Bussen har genomgått en teknisk undersökning, förutom att den hittades inom kommungränsen har mordet på Madelene ingen annan koppling till Sigtuna kommun. Den som är gripen för mord är folkbokförd i Väsby, likaså den kvinna som är misstänkt för skyddande av brottsling.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Nyheter Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Många fall av stöld och inbrott i kommunen

Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening