Åsby utanför OdensalaFoto: Jamshid Jamshidi
Här på Stockholmsvägen i Väsby shittades MadeleneFoto: Jamshid Jamshidi
Bussen stod inne i skogen i Åsby utanför Odensala. Foto: Jamshid Jamshidi

Mordbussens ägare gripen misstänkt för mordet på Madelene

En dryg vecka efter att mordbussen hittades i Odensala har polisen gripit en person som enligt uppgift äger bussen och misstänks för mordet.

märsta.nu kan som enda media i landet avslöja att den person som nu gripits misstänkt för mordet på Madelene är den som även äger bussen som hittades i Odensala för nio dagar sedan. Bussen dumpades i Åsby och hittades sedan privatpersoner slagit larm. Enligt uppgift till märsta.nu ska Madelene ha sovit sin sista natt i livet i bussen då den stod i Väsby. Bussen har genomgått en teknisk undersökning, förutom att den hittades inom kommungränsen har mordet på Madelene ingen annan koppling till Sigtuna kommun. Den som är gripen för mord är folkbokförd i Väsby, likaså den kvinna som är misstänkt för skyddande av brottsling.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.