Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Mord utreds vid Arlanda – misstänkta kvarlevor i naturreservat

Misstänkta mänskliga kvarlevor har hittats i ett naturreservat vid Arlanda flygplats.

Polisen larmades till ett område vid Halmsjön utanför Arlanda på fredagskvällen. Privatpersoner hade hittat vad man tror är kvarlevor från en människa. Kroppen bedöms ha legat på platsen en längre tid, enligt polisen.

Polisen har spärrat av ett stort område för en teknisk undersökning och inlett en förundersökning om mord. Under natten ska kriminaltekniker undersöka platsen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.