I fredags besökte Modertarenas oppositionsråd Olov Holst ett asylgående på Väringavägen i Sigtuna tillsammans med riksdagsledamoten Tina Ghasemi (M).
Olov Holst och riksdagsledamoten Tina Ghasemi besökte det nyöppnade boendet på Väringavägen i Sigtuna för att få en bild av personalens arbete med ensamkommande flykting och hur de upplever att mottagandet fungerar i kommunen. Holst säger i ett pressmeddelande att han ville se hur det fungerar i kommunen med egna ögon och höra om barnens egna erfarenheter av mottagandet och hur de upplever tillvaron på boendet. För Ghasemi var besöket nyttigt eftersom hon sitter i socialförsäkringsutskottet där förslag som rör bland annat migration. – 2015 tog Sverige emot 160 000 flyktingar. Det påverkar såväl Sigtuna kommun som resten av landet. För mig är det viktigt att som beslutsfattare på nationell nivå besöka så många kommuner som möjligt för att dra lärdom och intryck av hur det svenska flyktingmottagandet fungerar i praktiken, säger Ghasemi i pressmeddelandet.
Utmaningar och möjligheter Både Holst och Ghasemi konstaterar att det är viktigt att se både utmaningar och möjligheter med flyktinginvandringen. – Sverige ställs inför stora utmaningar nu på grund av flyktingströmmarna till landet. Men möter vi utmaningarna med en politik för nya jobb och ökat bostadsbyggande såväl här i kommunen som på nationell nivå – då kan flyktinginvandringen bli en tillgång både för oss här i kommunen men även i landet som helhet.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.