Foto: Insändarbild/Moderaterna

Moderatpolitiker besökte asylboende

I fredags besökte Modertarenas oppositionsråd Olov Holst ett asylgående på Väringavägen i Sigtuna tillsammans med riksdagsledamoten Tina Ghasemi (M).

Olov Holst och riksdagsledamoten Tina Ghasemi besökte det nyöppnade boendet på Väringavägen i Sigtuna för att få en bild av personalens arbete med ensamkommande flykting och hur de upplever att mottagandet fungerar i kommunen. Holst säger i ett pressmeddelande att han ville se hur det fungerar i kommunen med egna ögon och höra om barnens egna erfarenheter av mottagandet och hur de upplever tillvaron på boendet. För Ghasemi var besöket nyttigt eftersom hon sitter i socialförsäkringsutskottet där förslag som rör bland annat migration.
– 2015 tog Sverige emot 160 000 flyktingar. Det påverkar såväl Sigtuna kommun som resten av landet. För mig är det viktigt att som beslutsfattare på nationell nivå besöka så många kommuner som möjligt för att dra lärdom och intryck av hur det svenska flyktingmottagandet fungerar i praktiken, säger Ghasemi i pressmeddelandet.

Utmaningar och möjligheter
Både Holst och Ghasemi konstaterar att det är viktigt att se både utmaningar och möjligheter med flyktinginvandringen.
– Sverige ställs inför stora utmaningar nu på grund av flyktingströmmarna till landet. Men möter vi utmaningarna med en politik för nya jobb och ökat bostadsbyggande såväl här i kommunen som på nationell nivå – då kan flyktinginvandringen bli en tillgång både för oss här i kommunen men även i landet som helhet.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.