Moderaterna anser inte att kommunen ska köpa in tantstatyn: - I ett läge där vi sedan flera år har ett kraftigt underskott i ekonomin vilket lett till att kraftiga besparingar krävs för att komma på rätt köl är det fel att göra den här sortens investeringar, säger oppositionsrådet Olov Holst (M) i ett pressmeddelande.
Köpet av tantstatyn var uppe i kommunstyrelsen på torsdagen. Olov Holst berättar att det blev en livlig diskussion efter att kommunalrådet Dan Risenholm (FP) yrkat att ge kommundirektör Ulla-Marie Hellenberg att utreda förutsättningar för att uppföra statyn i kommunen. Oppositionen sa nej. Anledningen är att pengarna behövs bättre i skolan, förskolan och äldreomsorgen. Man kan också investera pengarna i tryggheten eller i andra insatser för att stävja främlingsfientlighet och utanförskap, enligt Holst.
– Det här visar återigen att den socialdemokratiskt ledda kommunledningen helt missat vad deras huvuduppgift är. Förmågan att prioritera rätt är en kommunlednings viktigaste egenskap och den saknar S, MP och FP uppenbarligen, kommenterar Olov Holst (M).
Inte bara politiker i Sigtuna kommun vill dock köpa tanten. Även i Malmö och Göteborg vill ha den. Även Nudie Jeans delägare Maria Erixon Levin vill ha den och har beställt ett ex till sin egna trädgård. Den som kommunerna är ute efter är dock originalutförandet av konstnären Susanna Arwin.
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.