Foto: Mattias Nordahl
Foto: Mattias Nordahl

Misstänkt mord vid Arlanda

En person har hittats död i en skog vid Arlanda. Polisen misstänker mord.

En avliden person hittades i ett skogsområde strax sydost om Arlanda och polis utreder mord alternativt dråp eftersom brott inte kan uteslutas. Området är avspärrat. I övrigt är Polisen förtegen kring omständigheterna. Kroppen har ännu inte identifierats uppger Polisen.
– Vi kan inte utesluta mord. Det kan vara svårt att se en naturlig anledning till varför någon ligger avliden i en skog i Sigtuna norr om Stockholm, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.