Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Misslyckat kuppförsök i Rosersberg

Väktare ska tidigt i morse ha avbrutit ett kuppförsök med en hjullastare mot ett lager i Rosersberg: - Någon hade sett hjullastaren köra utan lysen på och sen var den övergiven längs vägkanten, säger Per Fahlström vid Polisens ledingscentral.

Vid 4-tiden försökte någon forcera en grind till ett lager i Rosersberg men de upptäcktes av väktare och avbröt försöket, enligt uppgift till märsta.nu lämnade de platsen i en bil. Enligt polisen ringde någon in om att hjullastaren körde utan lysen på och sen var den övergiven. Det är inte klart vad den skulle användas till uppger Per Fahlström, presstalesperson vid Polisens ledningscentral. En tekniskt undersökning av hjullastaren ska dock genomföras då den är konstaterad stulen. Brottsrubriceringen är ännu inte klar.

Uppdaterad kl. 7.45

Bedrägeriförsök i Märsta

Nyheter En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Nyheter Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Många fall av stöld och inbrott i kommunen

Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening