Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Misshandel på skola – Elev fick kaffekopp i huvudet

En misshandel på en skola i kommunen inträffade under dagen: - En elev fick en kaffekopp i huvudet och blödde, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Det var ett tumultartat bråk på en skola vid lunchtid på tisdagen. Två 17-åringar hamnade i bråk varpå en av dessa fick en kaffekopp i huvudet och började blöda, den andra eleven sprang därefter från skolan men ska vara identifierad. Enligt uppgift till märsta.nu fick den skadade eleven föras med ambulans till sjukhus men den uppgiften har polisen ännu inte kunnat bekräfta. En anmälan om misshandel har upprättats:
– Det är oklart varför de har bråkat men det ska vara avklarat nu, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening