Miljöpartiets fullmäktigelista spikad

Jan Franzén kommer att leda Miljöpartiet i valet, han toppar partiets lista före Karolina Windefalk.

Miljöpartiet har fastställt sin lista och den toppas av Jan Franzén. Valsedeln fastställdes i samband med möte 23:e februari.
– Det är ett nytt starkt lag som representerar Miljöpartiet och alla de kommuninvånare som vill att miljö, klimat och solidaritet ska högre upp på agendan i kommunen, säger Jan Franzén i ett uttalande.

Kandidaterna är från olika delar av kommunen och har varierad bakgrund samt kompetens enligt ett pressmeddelande.
– Alla partier vill framstå som ansvarstagande. Men det vi ser i kommunen idag är en visionslös maktkamp samtidigt som välfärd, jobb och näringsliv utmanas av stora orättvisor och en ökande sårbarhet för den snabba klimatförändringen. Vi behöver värna demokratin, tillsammans bygga en ekonomi som står på stadig grund, och utjämna orättvisor i alla delar av samhället. Inget är viktigare, säger Lowe Börjesson, trea på listan.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening