En MC körde av väg 263 i höjd med Wenngarn under lördagskvällen.
Strax efter 18 körde en MC av vid Wenngarn på väg 263. Vägen spärrades av mellan Sigtuna och Enköping under två timmar. Unt.se rapporterar att olyckan ska ha varit allvarlig samt att det uppstod kraftiga framkomlighetsproblem till och från Sigtuna. Trafikverket uppger att vägen är avstängd till klockan 20.00. Skadeläget är i nuläget oklart.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.