En MC körde av väg 263 i höjd med Wenngarn under lördagskvällen.
Strax efter 18 körde en MC av vid Wenngarn på väg 263. Vägen spärrades av mellan Sigtuna och Enköping under två timmar. Unt.se rapporterar att olyckan ska ha varit allvarlig samt att det uppstod kraftiga framkomlighetsproblem till och från Sigtuna. Trafikverket uppger att vägen är avstängd till klockan 20.00. Skadeläget är i nuläget oklart.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.