MC-förare till sjukhus efter olycka

MC-föraren körde av vägen och skadades i samband med olyckan.

Klockan 12.45 larmades brandkår, polis och ambulans till Skepptuna, vid Helgåby. En motorcyklist körde av vägen. Polisen skriver på sin webbplats att föraren fördes till sjukhus med ambulans efter att ha skadat armen. Patrullen upprättade trafikmålsanteckningar efter olyckan.

Har Du nyhetstips? Vill du att vi ska uppmärksamma något? Kontakta märsta.nu här!

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening