Här inträffade olyckan, väster om Munkedal i Västra Götaland. Foto: Maps

MC-förare från Märsta i dödsolycka

En märstabo som var inblandad i en krock mellan MC och personbil i Västra Götaland har avlidit enligt lokala medier. Polisen i Västra Götaland bekräftar att mannen som färdades i MC:n var från Märsta.

Klockan 14.45 larmades räddningstjänst i Västra Götaland till lv 829 vid Valbo Ryr i Munkedal utanför Uddevalla. En MC hade krockat med en bil och föraren uppgavs allvarligt skadad efter att ha slungats iväg från cykeln långt ut i terrängen. Föraren av MC:n som var hemmahörande i Märsta fördes till sjukhus med ambulanshelikopter men hans liv gick inte att rädda. Klockan 19 meddelades att mannen avlidit och att hans anhöriga underrättats. Den aktuella sträckan ska enligt GT vara mycket olycksdrabbad. Polisen har beslagtagit båda fordonen för en teknisk undersökning.
– Motorcykeln var totalt kvaddad och bilen var rejält skadad. Vid vägrenen låg mc-föraren som hade flugit en bra bit in i vegetationen, säger Ulrik Olsson, insatsledare, till GT.se

Daniel Iskander
Jamshid Jamshidi

Gräsbrand i Valsta

Blåljus En gräsbrand bröt ut på Hugingatan i Märsta under måndagskvällen. Larmet inkom klockan 21.39, och räddningstjänsten ryckte ut med högsta prioritet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening