En känd gängledare sköts ihjäl i BrommaFoto: Christian Eggert
Gängledarens bil fattade eld efter att ha utsatts för skottlossning.Foto: Christian Eggert

Märstabor begärs häktade för mordet i Bromma

Två märstabor begärs häktade för medhjälp till mord i Bromma under måndagen.

Märstaborna är 31 respektive 21 år gamla och begärs häktade på sannolika skäl misstänka för medhjälp till mord i Mariehäll under måndagen. De är båda kända av polisen sedan tidigare och förekommer i belastningsregistret. Enligt häktningsframställan som lämnades in av åklagaren under onsdagen så åläggs båda misstänkta med restriktioner.

En av de misstänkta ska ha gripits i samband med en insats på Arlanda, den andre, 21-åringen, togs med till förhör i samband med en insats på Steningehöjden där fyra andra personer anhållits för narkotikabrott. Enligt uppgift till märsta.nu fanns det flera kilo narkotika i en bil eller en lägenhet i området varpå piketstyrkan slog till.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.