Foto: Christian Eggert

Märstabor frikänns från Brommamord

De två märstabor som misstänks för inblandning i Brommamordet frikänns samtliga.

En märstabo var åtalad för anstiftan av mord för mordet i Bromma i november men frikänns. En annan märstabo var åtalad för medhjälp men även han frikänns, en tredje avskrevs från misstankarna för flera månader sedan och åtalades inte ens. Ett flertal personer åtalades och en person från Sollentuna döms till 18 års fängelse för mord. Ytterligare en person som var åtalad för anstiftan av mord frikänns, en person döms för medhjälp för mord till 10 års fängelse. De två ska dels ha kört bilen och dels skjutit en ökänd gängledare till döds i november.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.