McDonalds i stora WäsbyFoto: Google/Streetview

Märstabo misstänks för attack på McDonalds

En märstabo har gripits misstänkt för attacken på McDonalds i Stora Wäsby under söndagsmorgonen.

Tidigt på söndagen uppstod tumbult på McDonalds på Stora Wäsby sedan två personer gått bärsärkargång.
– Personalen tror att de kommit tillbaka för att de varit missnöjda med ”drive-through”, sa Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet på söndagen.

Slog sönder muffinsmaskinen
Två maskerade män hoppade in över disken och det uppstod handgemäng mellan männen och personalen enligt Aftonbladet. Vittnen ska ha uppfattat situationen som ett rånförsök men männen lämnade utan något byte och efter förhör med personal kom polis fram till att männen inte velat råna restaurangen. En ur personalen misshandlades men behövde inte uppsöka sjukhus.
– Målsägande har blivit slagen med knuten näve i huvudet fyra till fem gånger. De har också slagit sönder en muffinsmaskin, sa Ulf Palmqvist, stationsbefäl vid polisen Stockholm Nord till tidningen.

Tappade kontakt vid Märsta
Gärningsmännen satte fart från Stora Wäsby och ska enligt uppgift till märsta.nu åkt av vid Märsta. Där tappade ett vittne som följt efter kontakt med bilen. Polisen lyckades dock identifiera en av de inblandade via övervakningskameror och under söndagskvällen greps han.

Den gripne är 19 år och sedan tidigare känd av polisen. Kammaråklagare Robert Näppi meddelar att han är misstänkt för misshandel, olaga hot och narkotikabrott. Ytterligare en person är än så länge anhållen i sin frånvaro.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening