Märstabo efterlyst i hela riket: Rensar företag på dess tillgångar
En 50-årig man från Märsta söks av åklagare i Västerås sedan han enligt VLT.se ska ha tömt två byggbolag på dess tillgångar. Det finns en nationell efterlysning på mannen som ska ha förskingrat flera miljoner kronor.
En man som uppges heta ”Ålund” och är bosatt i Märsta eftersöks av polis och åklagare i Västmanland sedan han ska ha tömt flera bolag på dess tillgångar, värden för flera miljoner kronor. Ett byggbolag MXM Bygg har försatts i konkurs, där ingår ytterligare en märstabo i 35-årsåldern i styrelsen. För delaktighet i ett annat företag eftersöks den 50-årige mannen av Kronofogden för 24 olika ärenden, bland annat skulder till billeverantörer. Enligt VLT är ”Ålund” misstänkt för att ha plundrat drygt tio bolag de senaste åren och han är efterlyst i hela landet. Förutom byggbolag rör det sig om klädbutiker i Falkenberg och Hedemora. Han har varit styrelseledamot i ytterligare sju bolag som samtliga försatts i konkurs.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.