Foto: Daniel Iskander/genrebild

Märstabo efterlyst i hela riket: Rensar företag på dess tillgångar

En 50-årig man från Märsta söks av åklagare i Västerås sedan han enligt VLT.se ska ha tömt två byggbolag på dess tillgångar. Det finns en nationell efterlysning på mannen som ska ha förskingrat flera miljoner kronor.

En man som uppges heta ”Ålund” och är bosatt i Märsta eftersöks av polis och åklagare i Västmanland sedan han ska ha tömt flera bolag på dess tillgångar, värden för flera miljoner kronor. Ett byggbolag MXM Bygg har försatts i konkurs, där ingår ytterligare en märstabo i 35-årsåldern i styrelsen. För delaktighet i ett annat företag eftersöks den 50-årige mannen av Kronofogden för 24 olika ärenden, bland annat skulder till billeverantörer. Enligt VLT är ”Ålund” misstänkt för att ha plundrat drygt tio bolag de senaste åren och han är efterlyst i hela landet. Förutom byggbolag rör det sig om klädbutiker i Falkenberg och Hedemora. Han har varit styrelseledamot i ytterligare sju bolag som samtliga försatts i  konkurs.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.