Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo åtalas för sexuellt ofredande mot barn – mätte flickas bröst

En 44-årig man från Märsta åtalas för flera fall av sexuellt ofredande mot barn sedan han bland annat mätt en 12-årig flickas bröst.

Mannen åtalas för fem fall av sexuellt ofredande mot barn. Flera händelser ägde rum 2023 mot en då 12-årig flicka. Enligt åtalat rör det sig om att han dragit upp hennes tröja för att titta på hennes bh, han drog upp hennes tröja för att titta och mäta hennes bröst, han ska ha dragit ner flickan i sin säng och kramat henne över brösten samt slutligen att prata om sex, porrfilm och mens med henne och haft henne i sitt knä mot hennes vilja. Mannen förnekar brott men ett vittne finns som kan styrka att flickan berättat om de aktuella händelserna samt en orosanmälan där flickan ska ha pratat med skolans kurator om händelserna.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)