Nya Meliva Märst Läkarhus och Meliva Märsta NärvårdFoto: Pressbild
Märsta Läkarhus och Märsta Närvård byter namn till Meliva
Märsta Läkarhus, Märsta Närvård och BVC har bytt namn till Meliva Märsta Läkarhus och Meliva Märsta Närvård.
Namnbytet innebär att mottagningarna nu blir en del av den större vårdorganisationen Meliva, samtidigt som de fortsätter att vara lokalt förankrade och erbjuda vård. I samband med namnbytet lanseras också digitala tjänster i appen Meliva, där patienter kan boka digitala besök, få vårdplaner och snabbt komma i kontakt med sin vårdcentral. Föräldrar kan dessutom boka kostnadsfria digitala besök för små barn via tjänsten “Barnens Meliva” på vardagar.
De tre mottagningarna behåller sina generösa öppettider, med kvällsmottagning måndag till torsdag samt helgmottagning. Verksamhetschefen Milad Abdallah betonar att namnbytet tydliggör kopplingen till Meliva, samtidigt som mottagningarna fortsatt är inriktade på att ge trygg vård för Märstaborna.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.