Nya Meliva Märst Läkarhus och Meliva Märsta NärvårdFoto: Pressbild

Märsta Läkarhus och Märsta Närvård byter namn till Meliva

Märsta Läkarhus, Märsta Närvård och BVC har bytt namn till Meliva Märsta Läkarhus och Meliva Märsta Närvård.

Namnbytet innebär att mottagningarna nu blir en del av den större vårdorganisationen Meliva, samtidigt som de fortsätter att vara lokalt förankrade och erbjuda vård. I samband med namnbytet lanseras också digitala tjänster i appen Meliva, där patienter kan boka digitala besök, få vårdplaner och snabbt komma i kontakt med sin vårdcentral. Föräldrar kan dessutom boka kostnadsfria digitala besök för små barn via tjänsten “Barnens Meliva” på vardagar.

De tre mottagningarna behåller sina generösa öppettider, med kvällsmottagning måndag till torsdag samt helgmottagning. Verksamhetschefen Milad Abdallah betonar att namnbytet tydliggör kopplingen till Meliva, samtidigt som mottagningarna fortsatt är inriktade på att ge trygg vård för Märstaborna.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening