Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man till sjukhus efter arbetsplatsolycka på Arlanda

En man hamnade på sjukhus efter en arbetsplatsolycka på Arlanda under måndagsförmiddagen.

UNT.se rapporterar att en arbetsplatsolycka inträffade under måndagsförmiddagen på Arlanda, där en anställd fördes till sjukhus efter att ha blivit träffad av ett kraftigt slag mot huvudet. Händelsen involverade en man i 40-årsåldern som ska ha fått ett järnrör i huvudet vid en butik i Terminal 5. Trots att arbetaren svimmade i samband med händelsen, vaknade han sedan och var talbar enligt polisens presstalesperson Anna Westberg.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening