Man med rullator utsatt för stöldförsök

En man uppgav på söndagen att någon försökte stjäla hans plånbok: - Vi bad honom göra en anmälan via Polisens kontaktcenter, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

En man som gick med sin rullator ute i Märsta under söndagen kände att någon försökte sticka in handen i hans jacka och stjäla plånboken, mannen ska ha lyckats avvärja stölden och kontaktade polisen.
– Vi uppmanade honom att anmäla via kontaktcenter, det var inget vi åkte ut på. Han uppfattade att nån försökte sticka in handen i fickan, det blir i så fall en anmälan om försök till fickstöld, säger Sven-Erik Olsson till märsta.nu

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.