Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Man knivhöggs i Sigtuna

En man blev knivhuggen i en bil under torsdagskvällen. – Målsägande är allvarligt skadad, säger Fredrik Andersson vid polisen.

Polisen fick larmet om den knivhuggne personen klockan 21.53 på torsdagen. Ett vittne berättar för märsta.nu att en man skrek att han blivit knivhuggen på Stora Brännbovägen i Sigtuna. Enligt uppgifter till Aftonbladet knivhöggs mannen i magen.
– Målsägande är förd till sjukhus med ambulans, jag har inga detaljer men han är allvarligt skadad, säger Fredrik Andersson, vakthavande befäl vid polisen.

Gärningsmannen gripen
Efter knivattacken flydde gärningsmannen från platsen. Han kunde snabbt brottas ner och gripas av polis.
– Vi har inlett en förundersökning på grov misshandel, säger Fredrik Andersson.

Bil beslagtagen
Ett stort pådrag bestående av flera patruller, mc-poliser och hundpatruller arbetade under kvällen på brottsplatsen. Polisen tog en personbil i belag för en teknisk undersökning.
– Vi tror att det har inträffat i bilen, säger Fredrik Andersson.

Utreds som dråpförsök
Strax före klockan 8 på fredagsmorgonen meddelar Polisen att rubriceringen ändrats till synnerligen grov misshandel, därefter har det å nytt ändrats och lyder nu Försök till dråp. Skadeläget för målsäganden är okänd men denne ska vara allvarligt skadad.

Uppdaterad fredag 8.20

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening