Man gripen på Arlanda – misstänks för falsk identitetshandling

En man greps på Arlanda flygplats under onsdagseftermiddagen misstänkt för att ha använt en falsk identitetshandling.

Det var vid 14.20-tiden den 16 april som tullpersonal kontrollerade en utländsk medborgare. Mannen uppvisade då ett pass med utrivna sidor och en inklistrad bild, vilket väckte misstankar. Polis kallades till platsen och mannen greps. Han är nu misstänkt för brukande av falsk urkund.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.